Acentalarımız
ak yatirim

ak yatırım

ak yatırım
GÖNDER

Sıkça Sorulan Sorular

Hisse Senedi Soruları

Hisse senedi nedir?

Anonim ortaklıkların ihraç ettikleri, anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğine sahip senetlerdir. Hisse senedi ortaklık hakkı verir, borçluluk doğurmaz.

Hisse senedinin sağladığı haklar nelerdir?
 • Kar Payı Hakkı
 • Rüçhan Hakkı
 • Tasfiye Bakiyesine Katılma Hakkı
 • Şirket Yönetimine Katılma Hakkı
 • Oy Hakkı
 • Bilgi Edinme Hakkı
Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım ?

Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Kar payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Vergi avantajı: Hisse senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0'dır.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajları nedir?
 • Diğer yatırım ürünlerinin getirisinden daha yüksek bir getiri frsatı sunar.
 • Şirketlerin kar payından faydalanırsınız.
 • Elinizde bulunan birikiminizi Türkiye'nin en büyük şirketlerine ortak olarak reel piyasaya yatırım yaparsınız.

Ancak hisse senedi fiyatı düştüğünde anaparanızdan kayba uğrayacağınız için risk seviyesi yüksek bir yatırım aracıdır

Hisse senedi seans saatleri nedir?

“BIST Pay Piyasası guncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

Lot altı hisse senedi alım-satım işlemi yapabilirmiyim? Bunlara uygulanan komisyon oranı nedir?

Ak Yatırımda lot altı işlem yapılmamaktadır.

Hisse senedi alımı yaptıktan sonra T+2 gününe kadar paramı repoda değerlendirebilir miyim?

Evet, hisse senedi alımı yaptıktan sonra T+2 gününe kadar hesabınızda bulunan paranız eğer 1000 TL'nin üzerinde ise repoda değerlendirilir.

Hangi kanallardan halka arz talebi girebilirim?

Halka arz taleplerinizi tüm Ak Yatırım ve Akbank şubelerinden, Akbank İnternet ve Akbank Mobil kanallarından ve 444 25 25 numaralı Akbank Çağrı Merkezi üzerinden iletebilirsiniz.

İnternet veya çağrı merkezinden girilen emirlerin iptal imkani var mıdır?

İnternetten ve çağrı merkezinden girilen gerçekleşmemiş konumdaki emirler iptal edilebilir.

Hisse senedi borcum nasıl tahsil edilir?

Alımlarınızdan kaynaklı ödemeniz gereken tutarlar Ak Yatırım yatırım hesabınızdan ve yatırım hesabınızın bağlı olduğu mevduat hesabından tahsil edilir. Yeterli nakit bulunmadığı taktirde, hesabınız “Çatı Hesabı” ise B Tipi Likit fonlarınız ve ÇATI hesabınıza tanımlı döviziniz nakde dönüştürülmek suretiyle tahsil edilir. Bağlı olan hesabınızda yeterli nakit bulunmadığı taktirde diğer mevduat hesaplarınızdan tahsil edilir.Yapılan tahsilat işlemleri alım bedellerinizi karşılamadığı taktirde kalan borcunuz için temerrüt faizi uygulanır. 01.01.2004 tarihinde yürürlüğe giren SPK Tebliği'ne göre üç ay içinde iki defadan fazla takas yükümlülüğünü yerine getirmeyen (nakit ödeme ya da kıymet) müşteriler Borsa'ya bildirilmek zorunda olup, Borsa tarafından ilan edilmek suretiyle altı ay süresince bu müşterilerin diğer aracı kurumlardan da işlem yapmalarına izin verilmeyecektir. Yatırımcıların yasaklı oldukları altı ay içinde işlem yapabilmeleri için tek koşul emir tutarını peşin olarak yatırmalarıdır.

Hesabım neden hareketsiz hale getiriliyor ve nasıl hareketli yapabilirim?

Eğer hesabınız Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde sicil numaranız ile eşleşmemişse hesabınız hareketsiz konumdadır. Hesabınızı hareketli hale getirebilmek için kimlik ve güncel adres bilgilerinizi gösteren belgeler ile hesabınızın bağlı olduğu Akbank Şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Hesabıma neden blokaj konuyor ?

Hisse senedi alım işlemlerinde hesabınızda bulunan nakde, hisse senetlerine ve yatırım fonlarına, hesabınıza tanımlanan oran doğrultusunda blokaj uygulanır.İhbarlı fon alım taleplerinde de hesabınızda bulunan nakde talebinizin tutarı kadar blokaj uygulanır. İşlemlerin takası gerçekleşip tahsilat yapıldığında hesaba konulan blokaj otomatik olarak kalkar.

Hesabımda kalan nakit tutarın değerlendirilmesi için hergün talimat vermem gerekir mi?

Ak Yatırım'da hesabınızda kalan nakit TL'ye hergün otomatik repo veya likit fon yapılır. Bu işlem için alt limit 1.000 TL. olup talimat vermenize gerek yoktur.

VİOP SIKÇA SORULAN SORULAR

Kimler vadeli piyasalarda işlem yapar?
 • Riskten korunmak isteyen yatırımcılar: Bir sermaye piyasası aracı, döviz, kıymetli maden ve malı kullanan, bunlarda pozisyon tutan ve gelecekte meydana gelebilecek beklenmedik değişimlerden korunmak isteyen yatırımcılar vadeli piyasalarda spot piyasadaki pozisyonlarının tersi yönünde pozisyon alırlar.
 • Fiyat hareketlerinin getirdiği fırsatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılar: Fiyat beklentileri çerçevesinde kar elde etmek isteyen yatırımcılar için vadeli piyasalar özellikle kaldıraç etkisi ile önemli fırsatlar sunar. Kaldıraç etkisi ise aynı zamanda yatırımcılar için risk oluşturabilmektedir.
 • Arbitrajcılar: Arbitrajcılar, iki veya daha fazla piyasada, üründe ve/veya vadede eş zamanlı yapılan alım satım işlemleri ile risksiz kar elde etmeyi hedeflerler
VİOP'ta işlem yapmanın avantajları nedir?
 • Kaldıraç unsuru: Vadeli işlem piyasalarında pozisyon almak için o pozisyon değerinin düşük bir oranında başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. Vadeli piyasalarda yatırımcılar gerek fiyat artışlarından gerekse fiyat düşüşlerinden kaldıraçlı olarak getiri elde etme imkanına sahiptirler. Ancak kaldıraç etkisi yatırımcı için spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.
 • Fiyat düşüşlerinden de faydalanma olanağı: Vadeli piyasalar açığa satış imkanı verir. Bu sayede yatırımcılar kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.
 • Vergi avantajı: Hisse senedi veya hisse senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabi olup, beyan edilmez.
 • Portföy çeşitlendirmesi: Vadeli piyasalar portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.
 • Karşı taraf riski: VİOP'ta işlemler takas kurumunun (Takasbank) garantisi altındadır.
 • Teminatların nemalandırılması: Takasbank'ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden işlem teminatları Takasbank Fon Yönetimi tarafından mümkün olan en iy şartlarda nemalandırılır
VİOP'ta kullanılan teminatlandırma yöntemi nedir?

VİOP'ta portföy bazında teminatlandırma yöntemi kullanılır. Portföy bazında teminat hesaplamasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenir. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde Standard Portfolio Analysis of Risk (SPAN) algoritmasını kullanır.
SPAN, portföy riski bazında, takas kurumu ve müşteri detayında gerekli teminatı hesaplayan bir sistemdir. SPAN algoritmasında, değişik fiyat ve volatilite değişim seviyelerine dayalı olarak oluşturulan senaryolar arasından maksimum risk göz önünde bulundurularak, teminat tutarı portföy bazında hesaplanmaktadır

VİOP'ta bulunması gereken teminat ve sürdürme teminatı nedir?
 • Bulunması Gereken Teminat: Hesaptaki son açık pozisyon ve son SPAN parametre dosyası verilerine göre hesaplanan tutardır.
 • Başlangıç Teminatı: SPAN portföy bazında teminatlandırma yöntemi kullanılarak belirlenir.
VİOP'ta hangi kıymetleri teminat olarak kabul etmektedir?

Ak Yatırım aracılığıyla yapılan işlemlerde teminat olarak TL, Konvertibl döviz(USD,Euro..) BIST 100 endeksinde bulunan pay senetleri gibi, MKT prosedüründe yer alan varlıklar teminat olarak kabul edilebilir.

Gün sonu uzlaşma fiyatı nedir?

Günlük uzlaşma fiyatı, Borsa tarafından, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde işlem günü sonunda açık pozisyonların yeniden değerlemesinde ve hesapların güncellemesinde esas alınan fiyattır.

Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) nasıl oluşur?

Takasbank Nakit teminat tutarı, Takasbank bulunması gereken teminat değerinin altına inmesi durumunda Takasbank tarafından teminat tamamlama çağrısı yapılır. Teminat tamamlama yükümlülüğü ertesi gün saat 13:30'a kadar yerine getirilmediği takdirde, gerektiği kadar pozisyon piyasa fiyatından likide edilir. Nakit Türk Lirası yükümlülüğü olan yatırımcıların ise teminat tamamlama çağrısı kapama son saati 10:30'dur.

Vade sonu uzlaşma fiyatı nedir?

Vade sonuna dek kapatılmamış pozisyonların değerlemesinde esas alınacak olan fiyattır.

Vade tarihinde uzlaşma nasıldır?

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde vade tarihinde uzlaşma fiziki teslimat ve nakdi uzlaşı şeklinde gerçekleştirilir. Fiziki teslimatta üzerinde anlaşılan dayanak varlık el değiştirir. Nakdi uzlaşıda ise sözleşme fiyatı ile vade tarihindeki cari fiyat arasındaki fark kadar tutar taraflar arasında el değiştirir.

Vade sonu fiziki uzlaşıya konu sözleşmelerde pozisyon karşılığı oluşacak yükümlülük en geç vadenin son iş günü saat 17:00'a kadar hesapta hazır bulunmalıdır. Yükümlülüğü yerine getirecek kadar fiziki ya da nakdi karşılığı bulunmayan hesapların açık pozisyonları, ayrıca bir bildirimde bulunulmaksızın vade son iş günü saat 17:00 itibarıyla VİOP'ta oluşan cari fiyatlardan ters pozisyon alınarak Ak Yatırım tarafından kapatılacaktır.

VİOP'ta uzun ve kısa pozisyon ne anlama geliyor?

VİOP'ta uzun (long) pozisyon alım işlemlerini; kısa (short) pozisyon ise satım işlemlerini ifade etmektedir

VİOP'ta ters işlemle pozisyon kapatmak ne demektir?

VİOP'ta yatırımcı vade sonunu beklemeden uzun (alım) pozisyonu satarak; kısa (satım) pozisyonu ise alım yaparak kapatabilir

VİOP'ta seans saatleri nedir?
Pazarlar Normal Seans Saatleri
Pay Türev Pazarı 09:30 - 18:10
Diğer Türev Pazarları (Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri Hariç) 09:30 - 18:15
Pazarlar Normal Seans Saatleri Akşam Seansı Saatleri
Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri 09:30 - 18:15 19:00 - 23:00

 

Pazarlar Yarım Gün - Normal Seans Saatleri*
Pay Türev Pazarı 09:30 - 12:40
Diğer Türev Pazarları 09:30 - 12:45

 

Yurt dışından nasıl hesap açabilirim?

Yurt dışından nasıl hesap açabilirim?

Sadece Türkiye'deki Akbank şubelerinden mevduat ve yatırım hesabı açılabilmektedir. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız; Türkiye'de yaşayan bir yakınınıza vekaletname vererek, Türkiye'deki bir Akbank şubesinden, mevduat ve yatırım hesabı açtırabilir, Internet Bankacılığı kullanıcı kodu ve şifresi alabilirsiniz.

İlgili sözleşmenin en yakın Konsolosluk'ta imzalanıp hesabının bulunduğu şubeye gönderilmesi de mümkündür.

ak

Size en iyi deneyimin sunulması için amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde size özel ve tercihlerinize göre kişiselleştirilmiş çerezler konumlandırılmaktadır. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.